„ Zdrowie – to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego”
- Światowa Organizacja Zdrowia
Opis programu
I. Koncepcja i strategia Szkoły Promującej Zdrowie
Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie „wyrosła” z ogólnych założeń promocji zdrowia, rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej. Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji takiej szkoły. Każdy kraj wypracowuje swój model SzPZ w zależności od uznawanych wartości oraz własnych doświadczeń. W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom.Przyjęliśmy, że szkoła jest:- środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. W związku z tym jest miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
- elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
- miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
II. Szkoła Promująca Zdrowie to:-
Szkoła tworząca warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
-
Szkoła umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach na rzecz zdrowia.
Zdrowie:-
Fizyczne
-
Społeczne
-
Psychiczne
-
Duchowe
Nowa definicja szkoły promującej zdrowie-
Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia.
III. Standardy Szkoły Promującej ZdrowieSzkoła Promująca Zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego ponadto:
1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.
2. Zarządza projektami promocji zdrowia, w sposób sprzyjający: uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej, w tym rodziców i przedstawicieli społeczności lokalnej oraz skuteczności i długofalowości działań.
3. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników i dąży do zwiększenia jej skuteczności.
4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:
-
zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
-
osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości,
-
uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, w tym rodziców oraz osób ze społeczności lokalnej.
5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu uczniów i pracowników
Opracowano na podstawie:Barbara Woynarowska, Maria Sokołowska„ Jak tworzymy szkołę promującą zdrowie”, „ Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w szkole” oraz „Autoewaluacja w Szkole Promującej Zdrowie. Metody i narzędzia” Opracowanie zbiorowe pod redakcją Barbary Wojnarowskiej.