• Zdrowie – to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego

- Światowa Organizacja Zdrowia
        • Ofizjalne logo Szkoła pormująca zdrowie zielony napis na białym tle
      • Opis programu

• I. Koncepcja i strategia Szkoły Promującej Zdrowie

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie „wyrosła” z ogólnych założeń promocji zdrowia, rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej. Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji takiej szkoły. Każdy kraj wypracowuje swój model SzPZ w zależności od uznawanych wartości oraz własnych doświadczeń. W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom.

Przyjęliśmy, że szkoła jest:

• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także  żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. W związku z tym jest miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
        • elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
        • miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.

II. Szkoła Promująca Zdrowie to:

• Szkoła tworząca warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
        • Szkoła umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach na rzecz zdrowia.

Zdrowie:

• Fizyczne
        • Społeczne
        • Psychiczne
        • Duchowe

Nowa definicja szkoły promującej zdrowie

• Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia.

III. Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego ponadto:

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.

2. Zarządza projektami promocji zdrowia, w sposób sprzyjający: uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej, w tym rodziców i przedstawicieli społeczności lokalnej oraz skuteczności i długofalowości działań.

3. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników i dąży do zwiększenia jej skuteczności.

4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:

• zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,

• osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości,

• uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, w tym rodziców oraz osób ze społeczności lokalnej.

5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu uczniów i pracowników

Opracowano na podstawie:
        Barbara Woynarowska, Maria Sokołowska„ Jak tworzymy szkołę promującą zdrowie”, „ Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w szkole” oraz „Autoewaluacja w Szkole Promującej Zdrowie. Metody i narzędzia” Opracowanie zbiorowe pod redakcją Barbary Wojnarowskiej.