News
Zbieramy TALENCIAKI dla naszej szkoły
Nasza szkoła ponownie przystąpiła do projektu "Szkoły Pełne Talentów". To akcja, która ma zmobilizować Polaków do działania na rzecz lokalnych społeczności, a dzieciom z polskich szkół przekazać sprzęt sportowy i elektroniczny.
Akcja polega na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły, które mogą odbierać klienci sieci Lidl w zamian za dokonywane zakupy.
Wystarczy zrobić zakupy za min. 50 zł (w tym przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc), przy kasie odebrać kupon (Talenciaka) i przekazać go naszej szkole.
W jaki sposób? Można to zrobić na dwa sposoby:
- zeskanować kod QR z Talenciaka, a następnie wybrać Szkoła Podstawowa im. Wł. Korsaka w Jeninie
- wrzucić Talenciaka do specjalnego pudełka w szkole
Zbiórka nakrętek plastikowych
Czas zakasać rękawy! Odkręcamy, zbieramy, pomagamy. Całą społeczność szkolną zachęcamy do udziału w zbiórce zakrętek plastikowych. W tym roku szkolnym również pomagamy małej Julce.
Wyniki Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek 2021
6.12.2021 miał miejsce szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Do konkursu przystąpiło 20 solistów, którzy oceniani byli w 3 kategoriach wiekowych: kl. 1 – 3, kl. 4 – 6 oraz kl. 7 – 8.
Uczestnicy wykonywali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które oceniało jury w składzie: Pan dyrektor Sławomir Sitasz, pani Magdalena Arkit – Łukaszewicz oraz pani Roksana Zygmuntowska. Komisja konkursowa oceniała dobór repertuaru, znajomość tekstu, poczucie rytmu, emisję głosu oraz ogólne wrażenia artystyczne.
Jury po długich naradach wyłoniło laureatów oraz postanowiło dodatkowo wyróżnić po dwie osoby następujących kategoriach:
Kategoria 1: kl. 1 – 3
Jacek Rosochadzki kl. 2 - Laureat
Maciej Lewandowski kl. 2 – wyróżnienie
Witold Leniec kl. 1 – wyróżnienieKategoria 2: kl. 4 – 6
Zofia Kozłowska kl. 5 – Laureat
Oliwia Mierzejewska kl. 6 – wyróżnienie
Julia Knioch kl. 5 - wyróżnienieKategoria 3: kl. 7 – 8
Wiktoria Kołodziej kl. 8a – Laureat
Michał Szarafan kl. 7a – wyróżnienie
Natalia Krawczyk kl. 7b – wyróżnienieWszystkim uczestnikom gratulujemy przede wszystkim odwagi, zaangażowania oraz muzycznych zdolności. Życzymy wielu dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować fundatorom nagród, dzięki którym można było przygotować upominki dla wszystkich uczestników konkursu. Jest to: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Jeninie oraz ks. Zbigniew Bujanowski. Dziękujemy również panu Mariuszowi Bednarczykowi za bezinteresowne wykonanie drewnianych podstaw pod statuetki.
/Anna Kielar/
Święto Niepodległości
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w akcji "Szkoła do hymnu". W środę, 10 listopada, symbolicznie o godz. 11:11 cała społeczność naszej szkoły odśpiewała uroczyście hymn narodowy. W całej placówce echo niosło słowa "Mazurka Dąbrowskiego", które jednoczyły nas pomimo faktu, że nie byliśmy razem.
Zbiór prac o różnej tematyce
Autorką tych prac jest uczennica klasy III Agata Wolańska. Zbiór zawiera prace wykonane w roku 2019/2020. Tematyka i technika prac jest zróżnicowana. Uwagę zwraca bardzo dobra kompozycja, dobór barw, staranność i dbałość o szczegóły. Autorka wyróżnia się dużą wyobraźnią i wrażliwością w odbiorze otaczającego świata.
Prace Agaty możesz obejrzeć tutaj ►
Zbiórka baterii oraz niepotrzebnych telefonów
Jeżeli masz w domu zużyte baterie bądź popsuty telefon i nie wiesz co z tym zrobić - mamy rozwiązanie:
Obejrzyj film Stanisława Stechlińskiego z kl. VII b
Czy wiesz. że zużyte baterie i akumulatory stanowią źródło cennych surowców wtórnych? Ich właściwa zbiórka pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać część surowców oraz zaoszczędzić energię potrzebną do wydobycia pierwiastków, niezbędnych między innymi do produkcji nowych baterii.
UWAGA! Od poniedziałku w naszej szkole rozpoczyna się zbiórka baterii oraz niepotrzebnych telefonów.
- Samorząd uczniowski SP Jenin 2020/2021
Czas w świetlicy
Śnieg, maski i malowanie palcami... taki był styczeń w świetlicy szkolnej. Korzystając z czasu karnawału dzieci tworzyły zwierzęce maski. Pozwalając na malowanie palcami, ubrudzenie farbami dłoni, w szkolnej świetlicy widać było ogromną radość na dziecięcych twarzach. Skorzystaliśmy również ze śniegu, który spadł zaraz po zakończonych feriach zimowych. Zabawom nie było końca!
- W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny “Magia Świąt” adresowany do wszystkich uczniów. Zgodnie z regulaminem 18 grudnia zakończono przyjmowanie prac.Zostały zgłoszone 33 prace (9 osób wykonało szopki oraz 22 osoby wykonały kartki). W związku z dużym zainteresowaniem konkursem oraz wysokim poziomem wykonania, postanowiono wyróżnić aż cztery prace w każdej kategorii. Każdy uczestnik zostanie nagrodzony dyplomem oraz słodkim upominkiem, a wyróżnione prace otrzymają również nagrody.W kategorii „Kartka Bożonarodzeniowa” dla klas 1-3 wyróżnienie otrzymali: Agata Wolańska, Maja Manikowska, Jacek Rosochacki, Sebastian Chociaj.W kategorii „Szopka Bożonarodzeniowa” dla klas 4-8 wyróżnienie otrzymali: Julia Borkowska, Oliwia Borkowska, Hubert Kaniowski, Tomasz Milaniak.Jesteśmy wdzięczni Sponsorom, dzięki którym organizatorzy mogli przygotować nagrody. Niech uśmiechy naszych uczniów będą dla Sponsorów najlepszym podziękowaniem. Nasi Sponsorzy:
-
PHU Daniel Swatkowski Sklep spożywczy
-
Maciej Rechmal IT MediaGroup
-
Sklep wielobranżowy “Blisko Ciebie” Państwo Goluda
-
PSB Mrówka Jenin
-
Barbara Olszta
-
Mariola Bieńko
-
Magdalena Arkit-Łukaszewicz
-
Roksana Jabłońska
-
Bogusława Jastrzębska
-
Paweł Wierzbicki
-
anonimowi darczyńcy.
Konkurs rozwinął w dzieciach kreatywność i wprowadził wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.Gratulujemy talentu, pomysłowości i pracowitości wszystkim uczestnikom konkursu. -
Wyniki Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek
W bieżącym roku Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek odbył się online.
Mimo nietypowej formy nie zabrakło chętnych do kultywowania jednego z najpiękniejszych polskich zwyczajów.
Jury oceniało dobór utworu do możliwości wokalnych, znajomość tekstu, poczucie rytmu, emisję głosu oraz wrażenia artystyczne.
Po wysłuchaniu dostarczonych nagrań komisja postanowiła przyznać tytuł laureata następującym uczniom:
Michał Szarafan z kl 6 a
Adam Szafraniec z kl. 6b
Szymon Szafraniec z kl. 5
Natomiast wyróżnienia otrzymują: Milena Grzyb, Maciej Lewandowski i Jacek Rosochadzki z kl. 1, Zofia Kozłowska z kl. 4, Oliwia Mierzejewska z kl. 5, Stanisław Stechliński z kl. 7b oraz Zuzanna Grzyb z kl. 8.
Gratulujemy wszystkim umiejętności muzycznych, zaangażowania, a przede wszystkim odwagi. Życzymy wielu sukcesów również w przyszłym roku.
Nagłówek
20 LISTOPADA - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
„Nie ma dzieci – są ludzie” – w tych kilku słowach można ująć motto pedagogiczne Janusza Korczaka – z zawodu lekarza, wychowawcy z powołania oraz autora wielu książek dla dzieci i dorosłych.
Walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb wypełniły całe życie pisarza. Jego dokonania zdumiewają nas do dziś swoją aktualnością, wzbudzają podziw i zainteresowanie nie tylko wychowawców, pedagogów i psychologów, ale i wszystkich przyjaciół dzieci. Trafnie współcześni przypisują J. Korczakowi tytuł Obrońcy Praw Dziecka.
Z naczelnej zasady przyjętej przez J. Korczaka, iż dziecko jest człowiekiem wynika troska o nie zawsze przestrzegane przez dorosłych prawa. Spośród wielu praw, o których pisał i o które walczył, jako zasadnicze należy wymienić:
PRAWO DO SZACUNKU PRAWO DO NIEWEDZY PRAWO DO NIEPOWODZEŃ I ŁEZ PRAWO DO WŁASNOŚCI PRAWO DO UPADKÓW PRAWO DO TAJEMNIC PRAWO DO RADOŚCI PRAWO DO WYPOWIADANIA SWOICH MYŚLI I UCZUĆ PRAWO DO DNIA DZISIEJSZEGOŚwięto upamiętnia uchwalenie deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku, w której zrealizowano większość myśli i idei Janusza Korczaka. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.
Razem z rodzicami posłuchajcie piosenki, mówiącej o Waszych prawach ►
Przedstawiamy Wam wierszyk, który mówi o prawach dziecka – przeczytajcie i spróbujcie zapamiętać!
Marcin Brykczyński – O prawach dziecka
Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić, stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać:Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie
Zabawa na dworze poprawia sprawność ruchową, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię.
Słońce, powietrze i ruch polepszają ogólne funkcjonowanie naszych pociech. Podczas zajęć świetlicowych dzieci łapały jesienne promienie słońca.
Prawidłowe dotlenienie organizmu wzmaga wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia. Jak widać po radosnych twarzach dzieci, nie brakowało nam dobrych nastrojów.