Dnia 12 czerwca 2017 r. uczniowie klasy IIIb , IV i V wraz z opiekunami: p. Iloną Dziaduk, p. Agnieszką Pokojska i Anną Kielar wyruszyli na wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do Wrocławia. W Europejskiej Stolicy Kultury spędziliśmy prawie trzy dni. Po przyjeździe udaliśmy się wraz z panią przewodnik na spacer po mieście "Szlakiem krasnali". Byliśmy na Starym Rynku, Placu Solnym i Ostrowie Tumskim. Zwiedziliśmy piękną Aulę Leopoldina, która znajduje się w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławiskiego oraz wdrapaliśmy się na Wieżę Matematyczną, gdzie mogliśmy podziwiać piękny Wrocław. To jednak nie był koniec atrakcji pierwszego dnia. O godz. 19.00 wjechaliśmy windą na 49 piętro Sky Tower - najwyższego budynku w Polsce. Punkt widokowy w Sky Tower mieści się na około 200 metrze nad ziemią. Widać z niego zachód, północ oraz częściowo wschód i południe Wrocławia. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do miejsca zakwaterowania na nocleg. Dzień drugi rozpoczęliśmy od rejsu parostatkiem po Odrze aż do bramy najstarszego ZOO w Polsce, gdzie w starej części ogrodu podziwialiśmy m.in.: żyrafy, okapi, nosorożce, tygrysy, lwy, niedźwiedzie, pandę rudę, słonie, pawie i wiele, wiele innych. W Afrykarium – pierwszym oceanarium w Polsce w 21 różnych basenach obejrzeliśmy różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu (Morza Czerwonego, Afryki Wschodniej, Kanału Mozambickiego, Wybrzeża Szkieletów i Dżungli nad rzeką Kongo). Ogromne wrażenie zrobił na nas 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb. Obejrzeliśmy różnie płazy, gady, piękne motyle i wiele innych wspaniałych zwierząt oraz ptaków.
Wielogodzinne zwiedzanie jednak w końcu tak nas zmęczyło, że wszyscy byli głodni i przed następną atrakcją udaliśmy się obiadokoloację. Następnie przeszliśmy do Parku Szczytnickiego przy Hali Stulecia, gdzie przez chwilę mogliśmy zobaczyć "kolorowe fontanny", by zaraz potem spacerować w Ogrodzie Japońskim. Ostatni dzień pobytu we Wrocławiu rozpoczeliśmy od wizyty w Teatrze lalek, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć spektakl pt. "Co krokodyl jada na obiad". O godz. 13.00 udaliśmy się do Hydropolis - centrum wiedzy na temat wody, w którym w fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka. Wystawa zajmuje cztery tysiące metrów, w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach czystej wody. Oryginalna scenografia oraz multimedia (ponad 60 monitorów dotykowych) sprawiły, że w Hydropolis nie mogliśmy się nudzić, bo angażowane są tam niemal wszystkie zmysły. Odgłosy wody słychać ciągle, płynące strumienie, intensywny deszcz, szum fal na rajskiej plaży. Dowiedzieliśmy się między innymi, ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, a ile niemowlęciu. Na interaktywnym stole oglądaliśmy mapy Wrocławia, m.in. z czasu powodzi tysiąclecia.
W Hydropolis jest makieta kapsuły, batyskafu „Trieste”, w którym dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego na głębokość ponad 10 tysięcy metrów. Sami mogliśmy wejść do środka. W kolejnych pomieszczeniach prezentowane były kolejne tematy: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody czy historie morskich zdobywców. To był ostatni punkt naszej wycieczki, po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do Jeninia.
Pełni wrażeń, bardzo zmęczeni ale szczęśliwi ok. godz. 21.30 wróciliśmy do domu./A. Kielar/
GALERIA
DZIEŃ 1
DZIEŃ 2
DZIEŃ 3