W dniach 8-10 czerwca odbyła się wycieczka edukacyjno-integracyjna do Warszawy dzieci z klas III – VI.
Wyruszyliśmy w poniedziałek o godz. 6oo. Pomimo długiej podroży, byliśmy gotowi na nowe wrażenia. Pierwszego dnia zwiedziliśmy stadion piłkarski Legii Warszawa. Mieliśmy okazje zasiąść na słynnej Żylecie, czyli w miejscu, gdzie podczas meczu siedzą najwierniejsi fani tego klubu piłkarskiego. Niestety, na stadionie panowała „żałoba”, gdyż Legia Warszawa nie została w tym roku Mistrzem Polski. Ze stadionu ruszyliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, najwyższy budynek w Polsce, prezent ZSRR dla polskiego społeczeństwa. Obok znajdowały się słynne Złote Tarasy, które nie sposób było ominąć. Następnie pojechaliśmy do Wilanowa, aby zwiedzić letnią rezydencję Jana III Sobieskiego. Piękno pałacu zachwyciło wszystkich uczestników wycieczki, oprócz tego wzięliśmy udział w lekcji muzealnej poświęconej dawnym obyczajom szlacheckim. Kacper Salomon i Tomasz Szyniec zostali ubrani w tradycyjny strój szlachecki, oczywiście nasi uczniowie musieli wcześniej nazwać poszczególne elementy męskiej garderoby. Sprawdzian wypadł pozytywnie, chłopcy pięknie prezentowali się w strojach szlacheckich.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego, który został odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 1971-1984. Rynek Starego Miasta okazał się najbardziej bajkowym placem Warszawy. Starówka zasłużenie znalazła się od 1980 roku rejestrze UNESCO. Obok jednej z trzech warszawskich Syrenek zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Mieliśmy sposobność zobaczyć Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Dalej, wraz z panią przewodniczką Małgosią, żwawym tempem ruszyliśmy, aby podziwiać Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Ogród Saski. O 1400 byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie, już zza szyb autokaru, zobaczyliśmy Trakt Królewski (a tu m.in. Kościół św. Krzyża, Pomnik Kopernika, Nowy Świat, Rondo de Gaulle z palmą, Plac Trzech Krzyży, Sejm i Belweder). Pod Belwederem spotkaliśmy panią prezydentową Annę Komorowską. W Łazienkach Królewskich (letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), obok Pałacu na Wyspie, spotkaliśmy panią premier Ewę Kopacz. Mieliśmy ogromne szczęście, gdyż premier Polski podeszła do nas i udało nam się zrobić pamiątkowe zdjęcie. Odważna Weronika Lewandowska z kl. III przytuliła się do pani premier, a reporterzy oszaleli. Takiej spontanicznej reakcji dziewczynki nikt się nie spodziewał. Na deser, nasz pan pilot Paweł Tracz z biura turystycznego Project, zostawił nam Centrum Nauki Kopernik. Lawina nowych doznań ogarnęła i tych młodszych i tych trochę starszych uczestników wycieczki. W tym magicznym miejscu doświadczyliśmy np. trzęsienia ziemi, leżenia na kolcach, porażenia prądem.
Trzeciego dnia „zdobyliśmy” ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie, rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2. Kończąc nasze spotkanie z Warszawą, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z druga warszawską Syrenką, tą obok Mostu Świętokrzyskiego i Stadionu Narodowego.
Kiedy wróciliśmy do Jenina, czekał na nas piękny widok. Stęsknieni rodzice wyczekiwali swoich pociech. Nie ma wspanialszego widoku niż uśmiechnięte buzie rzucające się w ramiona rodziców. To właśnie ten uśmiech na twarzach dzieci jest zawsze znakiem, że chwile spędzone poza domem były udane. Możemy śmiało stwierdzić, że zgadzamy się ze słowami piosenki Adolfa Dymszy „Warszawa da się lubić…”
GALERIA ---> klik